Stavíme, bouráme, rekonstruujeme
Nic není věčné – nový výstavba, rekonstrukce a bohužel i bourání jsou často nevyhnutelné. Co na to má vliv?
· Stav budovy
Má smysl opravovat, anebo ne? Nechte si udělat kalkulaci od profesionálů. A roli tu nehraje pouze cena, ale také čas, síla a nervy. Pokud chcete žít ve staré budově i za cenu ekonomických ztrát a velkého úsilí, budiž vám to přáno. Ne vždy toto rozhodnutí přináší ovoce. A naopak, stavět nové ve stylové vesničce v německému stylu architektury také nemusí být dobrý nápad. Pokud tedy nechcete, aby vás sousedé nenáviděli, možná i trochu právem.
· Náklady spojené s provozem
Energetická náročnost starých budov se moc neřešila. Při rozhodnutí je tedy nutné brát v potaz nejen náklady na samotnou rekonstrukci, ale i ty, které budou vznikat v budoucnu. Nezapomínejte na to! Přesto se i u staré budovy může stát, že energeticky bude ve výborném stavu.
· Lokalita
Určitě je jednodušší a méně nákladnější opravovat domek na malé vesničce, či maloměstě, než ve velkoměstě. Třeba stavbu lešení v Praze nelze jinak, než svěřit profesionálům. Ve velkých městech musíte více řešit, komu zahrazujete chodník, jak překážíte dopravě a mnoho dalších nepříjemností.
· Naše preference
Pokud moderní styl není váš a chcete autenticitu, není co řešit. Hlavní je, abyste se vy ve vašem novém domově cítili dobře, vždyť tam budete trávit každý den!
· Byrokracie
Někdy je byrokratické kolečko tak velké, že stejně nic nového nepostavíte a sotva se doprosíte toho, abyste mohli alespoň rekonstruovat. S tím je také nutné dopředu počítat.
· Památkáři
Památkově chráněnou budovu v centru Prahy prostě nezbouráte, tedy obvykle ne. Ani do velkých rekonstrukcí za malý peníz se v nich nepustíte. Požadavky ochránců naší historie mohou být někdy přemrštěné, ale jejich cíl je hlavní – chránit estetiku a naši minulost. A tak to je správně.