Pohádky na dobrou noc
Čtení pohádek dětem. Jestlipak jim před spaním čtete pohádky? Jestli ano, tak velmi chválíme, pokud ne, tak čtěte tento článek dál. Možná ani nevíte, jaké dopady to na ně má. Čtení je totiž hrozně důležité a vůbec nezáleží na tom, jak je vaše dítě staré. Ano, možná si říkáte, že z toho stejně nemají rozum nebo že daný text nepochopí, ale to se pletete. Ano, možná daný text, který čtete, nepochopí tak, aby si všechny souvislosti spojily do jednoho uceleného celku, ale věřte tomu, že vám rozumí. Vnímá vás, vnímá váš hlas, pozná ho. Už v bříšku miminko poznalo, když na něj mluví jeho maminka nebo tatínek.
Většinou mají všechny pohádky šťastný konec a o tom to vlastně celé je. Pokud máte malé miminko, kupte si knížku pro nejmenší, v knihkupectvích jich jsou opravdu kvanta, často bývají velice krátké. Čtení pohádek v tomto nízkém věku má jednak význam takový, že si s tím dítě spojí jakýsi rituálek, což také není na škodu.
Čtení má navíc pro děti několik výhod, které to jsou:
– Vnímavost a pozornost– učíte je tím vnímat a udržet pozornost. I přesto, že se vám zdá, že čtení nevěnují stoprocentní pozornost, musí se jí naučit a jak jinak než právě čtením. Čím jsou děti starší, tak u pohádky vydrží déle a déle.
– Slovní zásoba– ač se to nezdá, tak právě čtením si rozšiřují slovní zásobu, která je nesmírně důležitá. V knihách se často objevují slova či slovní spojená, která doposud neznali. Učí se také správně skládat věty aj.
– Chápání souvislostí – s přibývajícím věkem si jsou samozřejmě také schopni dávat si dohromady různé souvislosti. Snaží se chápat jednotlivé příběhy, i ty složitější a delší. Často od nich určitě dostáváte otázky, proč je to právě takhle atd. …
– Vedení k četbě– tím, že budete číst vy, tak je zároveň vedete i k četbě jako takové, aby si ve vyšším věku také četli. V současné době děti vidí knihy jen z rychlíku nebo na obrázku. Málokdo si zakládá na domácí knihovničce, ač je to skvělé…
Nezapomínejte dětem číst, stojí to denně jen pár minut a jim to může opravdu hodně pomoci.