Klíče od auta: Co o nich možná nevíte?
Automobily jsou opatřeny zámkem již od nepaměti. Zatímco dříve se daly auta otevřít pouze mechanicky, dnes už je téměř pravidlem odemykání na dálkové ovládání. To je pro většinu řidičů mnohem pohodlnější a dokonce i bezpečnější způsob zamykání.
Je to už několik dekád, kdy se za pomoci klíčku otevíraly dveře, či startoval motor. Vše bylo manuální a s minimum bezpečnostních prvků. Automobily tak představovaly snadný cíl pro zloděje. Scény z filmů, kdy se zloděj hbitě za pomoci páčidla dostal do cizího automobilu, tak rozhodně nepatří mezi scifi. I vzhledem k vyšší bezpečnosti je dnes do většiny klíčů nainstalovány elektrické součástky. Díky nim je možné automobil odemknout i na dálku a zároveň není tak snadné ho odcizit. I když jsou elektrické klíče stále oblíbenější a není už snad žádný automobil, který by vyjel ze závodní linky bez této vymoženosti, je zapotřebí zmínit i větší poruchovost. I když jsou elektrické součástky vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů, čas od času e může objevit drobná závada. Tu nejčastější představují spínače, díky kterým je možné automobilové dveře otevřít. Dálkový klíč je však vždy vybaven i tím manuálním, rozhodně se tedy nestane, že by nebylo možné dveře otevřít nebo třeba nastartovat.
Jiná situace nastává v případě, kdy si řidič zabouchne klíčky v autě. V takové situaci je lepší zavolat odborný servis, který má s takovými situacemi dlouhodobé zkušenosti. Věřte nebo ne, ale podobných případů řeší do roka tisíce. Pracovníci asistenčních služeb, kteří vyjíždějí k podobným případům, mají k dispozici speciální nástroje, se kterými je velmi snadné se do zamčeného automobil dostat. K dispozici mají náhradní klíče nebo speciální software.
Pokud klíč ztratíte, je možné vyrobit jeho duplikát pouze v některém z autorizovaných servisů. Klíč je totiž povětšinou opatřen o transpondér, který chrání automobil proti odcizení.