Majetek domácností vzrostl o 37,5 procent za deset let
I přes to, že vklady na účty jsou vyšší než úvěry o 772 miliard korun, neznamená to, že všechny rodiny šetří a mají našetřeno více, než mají půjčeno. Situace se dle analýzy Vysoké školy ekonomické a jejich odborníků pro Českou bankovní asociaci má tak, že část rodin je v dobré situaci a spoří si na bankovních či spořících účtech část svých příjmů, ale druhá část rodin je zadlužená a v některých případech i předlužená.
Z práce zároveň lze vyčíst, že dluhové zatížení domácností, tedy stav spotřebních úvěrů a úvěrů na bydlení v poměru ku mzdám, odměnám a platům, roste. Tento růst nám jasně říká, že zadluženost pomáhala stimulovat ekonomický růst u nás, nicméně z dostupných informací je jasné, že prostor pro další růst se postupně vyčerpává, a i ekonomický růst, který se zpomalil tomu nasvědčuje. I přes to, že odborníci předpokládají, vzhledem k nízké nezaměstnanosti, i v příštím roce navyšování mezd, není to nic, co by se dalo očekávat v průběhu dalších let. Všichni víme, že úvěry se zpravidla neuzavírají na rok na dva, ale spotřebitelské od dvou let výše a hypotéky i na třicet let.
Samozřejmě lze argumentovat tím, že v řadě vyspělých zemí je zadlužení domácností mnohonásobně vyšší. Nicméně v Česku je situace celkově jiná a nelze tedy tuto situaci zcela jednoznačně vyhodnotit jako dobrou pro Českou republiku, protože jedním z měřítek pro posouzení přiměřenosti této zadluženosti je také ekonomická vyspělost dané země.
Závěrem lze tedy vyhodnotit, že pohled na celkovou majetkovou situaci českých domácností ukazuje, že jako celek bohatneme. V roce 2008 vlastnily české domácnosti majetek v hodnotě 9,1 bilionu korun, v roce 2017, tedy na konci sledovaného období, to bylo 12,5 bilionu korun. Během období deseti let tedy vzrostl majetek našich domácností o 37,5 procenta.
Z analýzy lze také vyčíst, že domácnosti začaly přesunovat svoje finanční prostředky do konzervativnějších variant investic, tedy do nemovitosti, půdy a cenností, a to právě od roku 2008, tedy od doby finanční krize.