Jak se provádí detekce úniku vody

Faktem je, že potrubím, ať už vodovodním nebo odpadním, u nás málokdo věnuje větší pozornost. Ať už se jedná o rodinný dům či byt, asi jen málokterý majitel si vůbec vzpomene, že tento potrubní systém je jeho součástí, tedy dokud se nestane nějaký problém.

Naštěstí jsou tyto trubky dělány tak, aby vydržely v dobrém stavu mnoho let, a to bez nějaké větší péče. Je samozřejmě jasné, že pokud se o ně budeme starat, pak se jejich životnost prodlouží. Ale jak o ně pečovat, když jsou ukryty ve zdi?

instalater1

O vodovodní trubky pravda nijak. Avšak vzhledem k tomu, že jimi protéká čistá voda (byť s přídavkem chlóru a jiných minerálů, které je mohou časem zanést a ucpat), tak nás to ani nijak trápit nemusí.

U odpadních trubek už je to horší. Zde do nich splachujeme nejen vodu, ale s ní i odpad. Ať už se jedná o ten kuchyňský při mytí nádobí, lidský při splachování toalety, nebo z prádla při jeho praní. O čisticích prostředcích ani nemluvě. Jak tedy zabránit, aby se tímto splachovaným „bordelem“ zanesly?

Zde pomůže použít některý z čisticích prostředků určených k tomuto účelu. Obvykle se jedná o gelové substance, které se nalijí do odtokového otvoru a nechají se chvíli působit. Vzhledem k jejich konzistenci se nalepí na stěny, kde naruší usazeniny. Ty se pak s dalším spláchnutím odplaví.

A co když přes veškerou naši péči trubka přeci jen praskne? Zde je důležitá včasná detekce úniku vody. Ta může zabránit větším škodám a také vysokému účtu za vodu. Jak ji ale provádět?

instalater2

Ideální je dívat se po známkách, že k úniku vody dochází. Patří k nim především mokré fleky na zdi, případně podivné zvuky, když pouštíte vodu. Také pokud teče pomaleji, než obvykle, je to známkou, že se něco děje, i když v tomto případě nemusí jít o chybu u vás.

Je tedy jasné, že potrubí si zaslouží naši pozornost, i když je našim očím skryté. Rozhodně nám to může ušetřit peníze.